Kereste çeşitleri, laminant, sunta, suntalam, mdf, mdf lam, kapı panelleri ve diğer orman ürünleriyle ilgili aradığınız her şey.

Orman Ürünleri

Kontraplak

 

Kontrplak ince ağaç katmanlarının fenolik reçine ile yapıştırılmış olarak birbirine çapraz dizilmesi ile ele edilen ahşap paneldir. Kontrplaklar en az üç adet 1,5…3,2 mm kalınlığında ağaç katmandan üretilir. Katmanlar, üstüste gelenlerin lif yönleri birbirine dik olacak şekilde yerleştirilir. Panelde her zaman tek sayıda katman olur, böylece yüzey katmanlarının lif yönü aynı olur. Kontrplak paneller sert ağaç katmanları, fenolik film, plastik laminat, doyurulmuş kağıt, fiber takviyeli reçine, boya veya cila ile kaplanabilir.

 

 

Kontratabla

 

Ağaç malzemenin biçim değiştirmesini önlemek için kör ağacın iki yüzüne, elyaf yönleri kör ağaca çapraz veya 45 derece eğik, aynı kalınlıkta astar kaplama ve yüz kaplama yapıştırılarak elde edilen tabla

 

Sunta

 

Kağıt esaslı reçine kaplaması (Lamine veya tek kat) veya PVC yapıştırılmış levhalar; kraft kağıdı üzerine, fenol, melamin, üre veya akrilik reçine katkılı üre reçinesi emdirilerek elde edilen reçine kaplamalarının veya PVC'nin üzerine yapıştırılması ile elde edilen levhalara denir.

Ahşap ve düz renk seçenekleri vardır

Sunta LAM

 

SUNTALAM modern mobilya üretim biçimidir, masifli mobilyadan temel farkı suntanın her iki yüzeyinde 0.8 mm lamine kaplama olması masif çıta yerine fabrikasyon ortamında özel makineler ile lamine cumbalar ile kaplanmasıdır.

SÜREKLİ BASINÇ LAMİNATI (CPL)

 

Rulo laminat olarak ta isimlendirilir. Üstte ve altta karsilikli olarak bulunan iki silindir arasin da gerili olarak çelik bantlar arasin da yaklasik 170 C° sicaklik isi altin da 25- 50 kg/ cm 2 basinç ta sogutma isleminden sonra bobine sarilarak elde edilir.

YÜKSEK BASINÇ LAMİNATI (HPL)

 

Çam Kereste Karaçam, Kızılçam ve Sarıçam gibi tomruklardan elde edilir. İnşaatlık kereste; doğramalık kereste, masif olarak da kullanılır, yumuşak dokusu sayesinde işlenmesi kolay olup çok iyi çivi ve vida tutma özelliği vardır, diğer kerestelere göre ekonomik olması sebebiyle yoğun şekilde talep görmektedir.

 

COMPACT LAMİNANT

 

Kağıt ve plastik esaslı reçinelerden üretilir. Reçine emdirilmis kağıtlar yüksek sıcaklık ve yüksek basınç altında, çok katlı veya sürekli bant (continue) preslerde preslenerek, kağıt esaslı lamine yapay reçine kaplamaları elde edilir.

Kereste

Tomrukların boyuna biçilmesiyle elde edilen ve marangozlukla inşaatta kullanılan nitelikli ağaç: Biçilmiş Ağaç gerece verilen genel ad. Çevremizde gördüğümüz birçok ahşap eşyanın yapımında kullanılmak üzere işlenip hazırlanmış olan oduna “kereste” denir. Başka bir tanım ise; Odunun biçilmesi kesilmesi ya da yontulmasıyla elde edilen birbirine paralel en az iki yüzü bulunan parçalara kereste denir.

Limba Kereste
Maun Kereste
Iroko Kereste
Meşe Kereste
Karaağaç Kereste
Ardıç Kereste
Sapelli Kereste
Kavak Kereste
Ceviz Kereste
Sedir Kereste
Kayın Kereste
Çam Kereste
Teak kereste
Kestane Kereste
Diş Budak Kereste
Akçaağaç Kereste
Kızılağaç Kereste
Göknar Kereste

MDF

 

 

orta sertlikte bir levha olup, termomekanik olarak odun veya diğer selülozik hammaddelerden elde edilen liflerin belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra yaklaşık %9-11 oranında termosetting (sıcaklıkta katılaşan) karakterli bir tutkal ile tutkallanarak sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle oluşan homojen yapıda levhadır.

MDF Lam

 

plakalar halinde satılır ve kesim yapılması gerekir. Kesilen yerler masif bantı ile masiflenerek aynı görsellik sağlanır. Lake boya yapılmışcasına mükemmel görüntü verir. Ancak yine de kesim ve biçim yapan ustanın hassasiyeti önemlidir. Hatasız kesim ve masifleme olmazsa ve montaj sırasında dikkatli olunmazsa çizik ve yıpranma meydana gelebilir. Bu istenmeyen bir durumdur ve genel anlamda rötüşu mümkün değildir. Rötüş işlemi lake boya tekniği ile mümkündür.

 

Masif (Ahsap) Kaplamaları

 

Masif mobilyaların ne olursa ayrı bir kalitesi ve güzelliği vardır. İyi bir işçilikle üretilen masif bir mobilya bakımı iyi yapılırsa nesiller boyu kullanılabilirler.

 

 

 

Plywood

 

Çok iyi mekanik dayanıklılığa sahip olmasına karşın hafif olan bir malzemedir. Plywood’ lar inşaatlarda daha sağlıklı ve daha randumanlı olmaktadır.İnşaat sektöründe pleymut ya da plywood kullanılması tavsiye edilir.

 

 

 

OSB

 

Yüksek yük taşıma kabiliyeti, ortam koşullarına bağlı olarak, boyut ve şeklinde değişiklik olmaması ve temiz bitişlerin etkileyici görünümü OSB levhayı inşaat endüstrisinde ve dekoratif amaçlı kullanımlarda ideal bir ahşap malzeme yapmıştır.

 

Orman Ürünleri

Hırdavat Malzemeleri

Mobilya çeşitleri

Mebat

Akın orman Ürünleri Tüm Haklarını Saklı Tutar.

Limba Kereste
Maun Kereste
Iroko Kereste
Meşe Kereste
Karaağaç Kereste
Ardıç Kereste
Sapelli Kereste
Kavak Kereste
Ceviz Kereste
Sedir Kereste
Kayın Kereste
Çam Kereste
Teak kereste
Kestane Kereste
Diş Budak Kereste
Akçaağaç Kereste
Kızılağaç Kereste
Göknar Kereste

Akın orman Ürünleri Tüm Haklarını Saklı Tutar.